Куди рухається ринок нерухомості: тенденції та нові перспективи для інвесторів у Києві

Поточний рік стане напруженим для девелоперів на ринку житлової нерухомості та вимагатиме від них нових рішень для посилення попиту з боку платоспроможного населення. В той же час інвесторів чекають вигідніші, ніж раніше, капіталовкладення.
Формувати ринок житлової нерухомості в 2018 році будуть такі фактори:
– Ще більше зростання конкуренції серед продавців при стабільному попиті на нерухомість економ та комфорт класу. Так як на 2018-2019 роки у столиці видано будівельних дозволів на 2 млн. 700 тис. кв. м., то цього року очікується введення в експлуатацію приблизно 1 млн. 400 тис. кв. м. Це вдвічі більше, аніж у 2016 році. Окрім того, в кінці 2017 року на продаж виставлено біля 60 тис. квартир.
– Зростання собівартості будівництва, викликане зростанням цін на паливо та будматеріали. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України прогнозує у 2018 році збільшення вартості будівництва 1 кв. м загальної площі квартир в Україні на 27% в порівнянні з 2017 роком. Згідно з наказом “Про прогнозні середньорічні показники опосередкованої вартості будівництва житла за регіонами України на 2018 рік” (№195) від 9 серпня 2017 року, опосередкована вартість будівництва 1 кв. м житла у Києві в 2018 році зросте до 14,3 тис. грн з 11,3 тис. грн у 2017 році.
– Залежність результатів ціноутворення на ринку вторинної нерухомості від курсу гривні. При зниженні курсу слід очікувати зниження цін на квадратні метри квартир перш за все тих будинків, що зводились раніше, ніж 30 років назад. Вже у 2017 році пул для зниження ціни при підписанні угоди складав близько 20% від першозаявленної продавцем суми. Гнучкість ціноутворення тут зберігатиметься.
Таким чином, досить класична ситуація «перегріву» ринку від перевиробництва вимагатиме від девелоперів нових, нецінових, підходів до реалізації нерухомості.

Інвестувати чи не інвестувати у житлову нерухомість у 2018 році?
В цілому можливість зниження ціни на ринку первинної нерухомості зберігається в межах 8-10%. Ціновий рівень реалізації досяг практичного мінімуму, і наблизився до собівартості. Підвищення цін на ринку не очікується, що в свою чергу формує необхідність “укрупнення” – об’єднання забудовників між собою та своїми обслуговуючими фінансовими організаціями.
Так як ключовою рисою попиту наразі є обмеження у зростанні платоспроможності населення через загальне зростання цін та рівня безробіття. Це зменшує можливості одномоментного продажу квартир та змушуватиме девелоперів підключати до реалізації житла нові фінансові іпотечні інструменти, лояльніші до інвесторів.
Актуальними у конкурентній боротьбі за інвесторів стануть нецінові вигоди: енергоефективність житла, додаткові квадратні метри у подарунок, створення оригінальної інфраструктури житлових комплексів. Таким чином, інвестор у 2018 році має змогу обрати собі квадратні метри з досить широкого асортименту пропозицій при низькому рівні цін та вдалу можливість отримати додаткові бонуси.